Видеоэкспонаты
  • Выставка «Пространство памяти моей души», посвященной 105-летию Галины Кривошапко

  • Виртуальная выставка «Наталья Семёновна Посельская – педагог от Бога»

  • Виртуальная выставка “Генрих Ильич Литинский — эпоха якутской музыки”, посвященную к 120-летию


  • С.А.Зверев- Кыыл Уола төрөөбүтэ 120 сылын көрсө «ОЛОҤХО ДОЙДУТУН ОҺУОРДААХ ООННЬУУТА- 2019»
    15 апреля 2019

    С.А.Зверев- Кыыл Уола төрөөбүтэ 120 сылын көрсө «ОЛОҤХО  ДОЙДУТУН ОҺУОРДААХ ООННЬУУТА- 2019» Бүлүү түөлбэтигэр ыытыллар норуот айымньытын бэстибээлин чэрчитинэн “Оһуокай-айыы үҥкүүтэ”  ОҺУОКАЙ түһүлгэтин күөн-күрэһигэр Олоҥхо төрүт култуура киинигэр  барыта 48 кыттааччы 4 улуустан кытынна. Дьүүллүүр сүбэҕэ ХИФУ культурологияҕа кафедратын сэбиэдиссэйэ, филологическай наука доктора, бэрэпиэссэр, РФ үрдүк анал үөрэхтээһинин Үтүөлээх үлэһитэ, Сунтаар улууһун Бочуоттаах олохтооҕо Ефимова Людмила Степановна,  Саха сирин норуоттарын музыкатын уонна фольклорун түмэлин научнай үлэһитэ, РФ фольклористарын сойууһун чилиэнэ, СӨ култууратын туйгуна Обоюкова Варвара Валерьевна, Сунтаар улууһун С.А.Зверев аатынан холбоһуктаах түмэлин исписэлииһэ, СӨ култууратын туйгуна, Константинова Саргылана Прокопьевна 2 күн устата тохтоло суох үлэлээтилэр.

    Бу оһуокай уратытынан хас биирдии кыттааччы бары, улаханныын кыралыын, анал бэриллибит тиэмэннэн тута хоһуйдулар.

    ТҮМҮК:

     (5 -12 саастаахтар):

    1-кы үрдэл Лауреата – Рехлясова Күннэй (Түбэй)

    2-с үрдэл Лауреата – Чалбанова Жанна (Түбэй)

    3-с үрдэл Лауреата – Алексеева Кристина (Түбэй)

    1-с үрдэл Дипломана – Макарова Сардана (Кэмпэндээйи)

     13-18 саастаахтарга

    1-кы үрдэл Лауреата – Петрова Кристина (Бордоҥ)

    2-с үрдэл Лауреата – Сидорова Дайаана (Аллыҥа)

    3-с үрдэл

    Лауреата — Шамаева Сайыына (Бүлүү)

    1-с үрдэл Дипломана – Константинова Алеся (Тойбохой)

    2-с үрдэл Дипломана – Иппатьева Алёна (Ньурба)

    3-с үрдэл Дипломана – Рябко Алима (Түбэй)

    Эдэр ыччакка

    1-кы үрдэл Лауреата – Прокопий Фёдоров (Ньурба)

    2-с үрдэл Лауреата — Дмитрий Кондратьев (Дьаархан)

    3-с үрдэл

    Лауреата — Саргылана Иванова (Үөһээ-Бүлүү)

    1-с үрдэл Дипломана – Марта Чирикова (Аллыҥа)

    2-с үрдэл Дипломана – Захар Иванов (Үөһээ-Бүлүү)

    3-с үрдэл Дипломана – Евдокия Захарова (Элгээйи)

    Улахан дьоҥҥо:

    1-кы үрдэл Лауреата – Михаил Евсеев (Түбэй)

    2-с үрдэл Лауреата – Людмила Павлова (Элгээйи)

    3-с үрдэл

    Лауреата — Сахаайта Мойтохонова (Үөһээ-Бүлүү)

    1-с үрдэл Дипломана – Ирина Васильева (Ньурба)

    2-с үрдэл Дипломана – Каролина Харлампьева (Бүлүү)

    3-с үрдэл Дипломана – Мария Чокурова (Наахара)

    КЫЛААН КЫАЙЫЫЛААХ ҮРДҮК ААТЫН УОННА «УРАН САХА» ЮВЕЛИРНАЙ ХАМПААННЬА (сал. ЛУКА МИТРОФАНОВИЧ ЕГОРОВ) ТУРУОРБУТ СҮРҮН БИРИИҺИН — ҮРҮҤ КӨМҮС ИЛИН КЭБИҺЭРИ СУНТААР ИЛИМНИИРИТТЭН ВАСИЛЬЕВА САРГЫЛАНА АЛЕКСЕЕВНА ТУТАН КЫАЙЫЫ ӨРӨГӨЙҮН БИЛЛЭ.

    Сунтаар улууһун оһуокайын түмсүүтүн салайааччыта

    Саргылана Меркурьева



    Author of the theme: Tonyc - freelance.ru/users/tonyc